Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?
Decydując się na zakup mieszkania, które jeszcze jest w stanie budowy na pewno spotkasz się z pojęciem umowy deweloperskiej. Co ona oznacza i z czym się wiąże? Na co zwrócić uwagę?

Umowa deweloperska to rodzaj umowy, który chroni prawa klienta jeszcze przed wybudowaniem nieruchomości. W zamian za zobowiązanie nabywcy do zapłaty ceny deweloper zobowiązuje się do zakończenia przedsięwzięcia deweloperskiego, a następnie przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę. Taka forma umowy stanowi swojego rodzaju umowę przedwstępną, a o jej szczegółach mówi tzw. ustawa deweloperska (ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377). Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, ww obecności notariusza. Koszty związane z tą umową płaci co do zasady zarówno deweloper, jak i klient – po połowie. 

Co zawiera umowa deweloperska?

Powinna zawierać ona szereg informacji zarówno dotyczących szczegółowego opisu nieruchomości, jej położenia, jak i spraw dotyczących jej wykończenia zawartych w standardzie wykończenia. W umowie określa się także powierzchnię, stan prawny i cenę nieruchomości. Bardzo ważne jest wskazanie terminów oraz harmonogramu wpłat dokonywanych przez nabywcę. Warto pamiętać, że umowa powinna zawierać konkretne daty rozpoczęcia i zakończenia budowy, których deweloper musi się ściśle trzymać. Koniecznie przeanalizuj prospekt informacyjny załączony do umowy. Jego rozbieżność może być zaliczona do okoliczności odstąpienia od umowy. 

Do czego mamy wgląd?

Ustawa deweloperska zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z szeregiem dokumentów dotyczących nieruchomości. Wśród nich możemy wyróżnić projekt architektoniczno-budowlany, kopię pozwolenia na budowę czy aktualny stan księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Wszystko to, aby chronić prawa nabywcy. 

Zabezpieczenie

W przypadku umowy deweloperskiej, deweloper zobowiązany jest do prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego. To właśnie tam ewidencjonowane są wszystkie środki wpłacane przez poszczególnych nabywców zgodnie z harmonogramem wpłat. Środki te są pod stałą kontrolą i nie mogą być przeznaczone na inne działania, a deweloperowi wypłacane są dopiero po zakończeniu danego etapu realizacji inwestycji. Dzięki temu nasze pieniądze pozostają bezpieczne. 

Pamiętajmy, że w razie konieczności umowę możemy skonsultować z doświadczonym prawnikiem, który specjalizuje się w umowach deweloperskich. Rozwieje to nasze wątpliwości i zapewni poprawność wszelkich procedur. 


NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z postępami w realizacji inwestycji Słoneczna Dolina w Kudowie-Zdrój.

 

© 2019 – alle Rechte vorbehalten
de_DE
pl_PL de_DE